Týden wellbeingu na SŠŘ
Odpočinek, inspirace a nové zážitky
Na Střední škole řemesel v Šumperku proběhl Týden wellbeingu, který byl součástí celorepublikové iniciativy Týden pro wellbeing ve škole (4. – 11. února 2025). Vzhledem ke střídání teoretické výuky a odborného výcviku byla akce prodloužena až do 12. února, aby se do ní mohly zapojit všechny třídy. Žáci se aktivně účastnili programu nejméně tři dny, přičemž měli možnost vybírat si z pestré nabídky aktivit podle svých zájmů.
Týden wellbeingu byl pozvolna zahájen 4. února hudebními přestávkami a společnou relaxací, které pomohly žákům naladit se na uvolněnou a přátelskou atmosféru celé akce. Občerstvení připravené školním poradenským pracovištěm zpříjemnilo velkou přestávku a vytvořilo prostor pro neformální setkávání. Součástí úvodního dne byla také vernisáž výtvarných prací žáků školy a výstava preventivních plakátů, které vytvořili studenti VOŠ a SPŠ Šumperk, oboru grafický design.
Jednou z aktivit tohoto týdne byl den s třídními učiteli mimo školu, kde se třídní kolektivy účastnily exkurzí, návštěv muzeí, vycházek a sportovních aktivit. V dalších dnech se žáci zapojili do besed, přednášek a workshopů, které vedli pedagogové i odborníci z praxe.
Mezi relaxační a kreativní workshopy patřily aktivity zaměřené na zdravý spánek, imaginaci a relaxaci. Žáci se mohli zapojit do vybarvování mandal a pod vedením pedagogů volného času SVČ Doris Šumperk tvorby keramiky, práce s kůží a tuningu starých mikin. Velký úspěch měla street art dílna žáků školy, během níž vzniklo originální graffiti přímo ve škole. Hudební aktivity zahrnovaly bubnování, besedu o rapu s Kalisem a jamování, doprovázené kytarou a harmonikou.
Program „Žáci žákům – Můj příběh“ poskytl studentům jedinečnou příležitost podělit se o své záliby, dovednosti a osobní zkušenosti. Mezi prezentovanými tématy nechyběl box, 3D tisk, chov pagekona řasnatého, hra na saxofon, podnikání, sportovní střelba či atletika, čímž program ukázal široké spektrum zájmů a talentů žáků školy.
Zájemci o sport a pohyb si mohli vyzkoušet netradiční sporty, stolní fotbálek, ping-pong a taneční lekce. Posilovna pod vedením trenéra Marka Peksy pomohla žákům osvojit si správné techniky cvičení. Milovníci bojových sportů a sebeobrany se mohli zapotit při jiu-jitsu a krav maze, vedené zkušenými lektory.
Technologické nadšence zaujal workshop s virtuální realitou, kde si vyzkoušeli virtuální prohlídky historických památek a interaktivní hry. Nechyběla ani práce s CNC stroji - soustruhem a frézkou. Přednáška o umělé inteligenci nabídla pohled na její využití v různých oblastech. Pro fanoušky videoher byl připraven turnaj v Brawl Stars, který přilákal mnoho nadšenců.
Mezi odbornými přednáškami nechyběla témata jako finanční gramotnost, exekuce, bezpečnost silničního provozu, práce dobrovolných hasičů a Lesů ČR. Žáci se dozvěděli více o zdravých partnerských vztazích a možnostech dobrovolnictví, které představila Maltézská pomoc a Sdružení D se svým programem Na cestě zaměřeným na vrstevnické doprovázení. Policie ČR vedla přednášku Moje cesta na čisto o prevenci kriminality, svou činnost přiblížilo Centrum na podporu integrace cizinců, Městská policie se zaměřila na krizové situace a nechyběla ani praktická výuka první pomoci. Program obohatily společenské hry, turnaje v piškvorkách a vzdělávací přednášky o chovu psů, včel a cestování.
Součástí programu bylo i několik doprovodných akcí, např. Outfit week, během kterého se žáci mohli obléknout jako filmová postava nebo si vybrat outfit inspirovaný minulými dekádami. Tuto kreativní výzvu připravili žáci třetího ročníku oboru obchodník. V kantýně se konaly pod taktovkou fiktivní firmy ochutnávky nových produktů, přičemž studenti mohli vyjádřit svůj názor prostřednictvím anonymního dotazníku o jejich zařazení do stálé nabídky. Žáci mohli také vyjádřit svůj zájem o školní merch, který byl představen.
Týden wellbeingu byl žáky hodnocen velmi pozitivně. Ze zpětné vazby vyplynulo, že si nejvíce cenili volnosti ve výběru aktivit, odpočinku od běžné výuky a přátelské atmosféry. Velký zájem vzbudily relaxační aktivity, stolní fotbálek, virtuální realita, turnaj v Brawl Stars a bojové sporty.
Také pedagogové akci vnímali jako přínosnou. Ocenili rozmanitost programu, který podporoval relaxaci, kreativitu i pohyb, a také zapojení externích odborníků, kteří žákům nabídli nové podněty a inspiraci. Pozitivně hodnotili vliv týdne wellbeingu na školní klima – žáci byli uvolněnější a více spolupracovali.
Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci a průběhu tohoto týdne – od vedení školy, odborníků a lektorů přes pedagogy až po samotné žáky. Děkujeme za vytvoření inspirativního programu, sdílení cenných zkušeností a aktivní účast, která přispěla k přátelské a uvolněné atmosféře celého týdne.